FK Mladá Boleslav
FK Mladá Boleslav

Archív zpráv

Doba je složitá a pro fotbal komplikovaná

11. 09. 2020 |  

K nepovedenému vstupu mladoboleslavských fotbalistů do nového ligového ročníku dvěma prohranými zápasy venku s Bohemians a doma se Zlínem se vyjádřil sportovní ředitel FK Mladá Boleslav Josef Jinoch.


Současnost je pod vlivem pandemie způsobené virovou hrozbou SARS-CoV-2 složitá ve všech směrech a především ekonomicky. Při zabezpečování chodu fotbalového klubu se jeho vedení potýká s nestandardními problémy, nejistý je program ligových zápasů a na to navazující každotýdenní příprava. Nejen v Česku, ale i v celé Evropě kluby podle svých možností minimalizují výdaje a přesuny hráčů na přestupovém trhu, který v tuzemsku končí 5. října 2020, jsou značně omezené.
Do sekretariátu FK Mladá Boleslav došlo několik fanouškovských dotazů týkajících se právě problematiky přestupů. Mnohé byly značně podobné až shodné. Na dotazy mladoboleslavských příznivců odpovídal sportovní ředitel Josef Jinoch ochotně a zároveň s respektem vůči obchodním partnerům fotbalového klubu.

Jak bude pokračovat politika přestupů, pořád budeme brát jen hráče na hostování bez opce, které pouze rozehrajeme a vrátíme mateřskému klubu, nebo se začne normálně nakupovat?
„Odpověď není tak jednoduchá, jak by se zdálo, ale hlavně musím zdůraznit, že nemáme hráče jen na hostování. Všechno je otázka ekonomiky a ekonomického zázemí klubu. V momentální době po loňském plánování rozvoje klubu a útoku na nejvyšší příčky jsme příchodem Covidu a po jednání s generálním partnerem ve stavu, kdy nemáme na kupování hráče za osm až deset milionů korun."

Jsou vůbec takoví hráči k dispozici, prodávají je kluby?
„Musíme si uvědomit současnou situaci, kdy oba pražské kluby, Sparta i Slavia, jsou na vzestupu, skupují všechny mladé hráče, na které mohly dříve kluby typu Boleslavi dosáhnout. Dnes, když přijdeme s nabídkou, tak za námi stojí Slavia nebo Sparta a dotyčný hráč se vždy rozhodne pro jedno z pražských „S". Navíc nevíme, kolik zápasů odehrajeme, jak dlouhá bude fotbalová sezona a tím pádem, zda se vyplatí do hráčů investovat nemalé částky."

Stojíte za trenérem Weberem?
„Samozřejmě, teď to není o jménech. Já vždy stojím za trenérem, který plní vizi klubu a snaží se pracovat tak, jak jsme si řekli na začátku spolupráce. S týmem jsme měli sezení už po konci sezóny, kdy jarní část nedopadla podle našich představ. S realizačním týmem rozebíráme každý zápas. To, že se prohraje dvakrát po sobě, se může v sezoně stát vícekrát. My se musíme zamyslet především nad předvedenou hrou a tím, jakým způsobem prohráváme. To s trenéry řešíme."

Kde vidíte příčiny nepovedeného vstupu do aktuální sezóny?
„Myslím, že nás v obou srpnových zápasech provázelo to, co během celého letošního jara. Nedokázali jsme proměnit šance, které jsme si vypracovali, a vlastními chybami opakovaně posadili soupeře na koně. To jsou největší brzdy našeho herního projevu."

Kdy se začnou zapojovat naši mladíci, kteří by prokázali v zápasech větší bojovnost, než řada hráčů současné základní sestavy?
„Momentálně máme sedm hráčů na hostování a to jenom z toho důvodu, že kdyby naši hráči měli výkonnost a byli zdravotně v pořádku, tak těch hostujících by bylo míň. My využíváme hostování i ku prospěchu našich hráčů, aby například Pech, Stránský, Mašek, Mikulec, Rulc, Buryán a Lichtenberg měli čas dozrát a nahradili právě ty, kteří momentálně hrají na jejich postech a jsou u nás na hostování."

Jak vnímáte sektor našich domácích fanoušků?
„Přál bych si, aby fanoušků chodilo čím dál víc a podporovali mužstvo za jakéhokoliv stavu skóre a při jakémkoliv výkonu. Ne vždycky se dá na ten fotbal dívat, ne vždycky se vyhrává šest nula, přijdou zápasy, kdy se dlouhodobě nedaří, ale správný fanoušek by měl stát za klubem vždycky. Já bych chtěl, aby se fanoušci ztotožnili se svým klubem, aby podporovali kroky, které dělá vedení klubu, i když ne všechny se jim můžou líbit, ale aby podporovali především hráče, kteří na hřišti hrají za klub naplno s touhou vyhrát. Nikdo z nich nejde na hřiště s tím, aby prohrál. Proto bych chtěl, aby fanoušci tým podporovali od prvního do posledního písknutí, aby hráči měli pocit, že fanoušci jejich snažení podporují."

Jak je možné, že klub, který má v zádech sponzora, jakým je Škoda Auto a netají se pohárovými ambicemi, v posledních letech prodává a vychovává hráče pro jiné kluby? Proč nepřivede jednoho až dva lepší hráče, ale přivádí mladé hráče na hostování. Je možné přivést někoho ze zahraničí, třeba jako je Tataev a byli Komlichenko a Ščuk?
„Nevím, jestli je to otázka, na kterou můžu otevřeně odpovědět. Měli jsme připravenou koncepci rozvoje klubu na pět let, ale vzhledem k situaci, která dnes panuje, a netýká se jen fotbalu, ale celé ekonomiky a života všech lidí na světě, se situace rapidně změnila. Co se týká přestupové politiky, snažíme se brát hráče, kteří jsou pro nás ekonomicky dostupní, snažíme se i o hráče, aby k nám přišli na přestup, ale jakmile nějaký hráč dozraje výkonnostně, tak jsou před námi vlčáci ze Sparty, Slávie a Plzně, kteří skupují fotbalisty prokazující mimořádnou výkonnost už od šestnácti let výše. Takže je to velmi těžký boj. Snažíme se, aby boleslavské mužstvo bylo pestře složené věkově i výkonnostně, aby v něm byly zastoupené všechny generace, Někdy se to podaří lépe, jindy hůře. V otázce uváděná jména jsou příklady hráčů, kteří přišli do Mladé Boleslavi nejprve na hostování, a když potvrdili svoji výkonnost, tak teprve na přestup a v tomto trendu bychom rádi pokračovali i nadále. V souvislosti s naším hráčským kádrem rád zdůrazňuji, že už vloni jsme měli druhé nejmladší mužstvo v první lize a při sestavování českých reprezentací má FK Mladá Boleslav zastoupení od šestnáctiletých dorostenců až po dospělé, což znamená, že máme kvalitní hráče."

Po nezdařeném letošním jaru sliboval trenér Weber posílení mužstva, to se však nakonec nekonalo. Proč?
„Doba je zlá. Nevíme, kdy se bude hrát a kdy ne, kolik vlastně odehrajeme zápasů v podzimní sezóně. Není jednoduché koupit hráče za značné finanční prostředky a potom zjistit, že ze soutěžního ročníku neodehraje sto procent zápasů, ale přesto jej musíte platit podle uzavřené smlouvy. Snažili jsme se posílit tým hráči, kteří mají vztah ke klubu, jako například Zahustel, a nebo mladými, kteří jsou v reprezentaci a mají touhu prosadit se v zahraničí. Ladru jsme vyměnili za Ikauniekse, což jsou oba hráči věkově podobní a oba potřebovali vyměnit klub, aby udělali krok ke zlepšení. Uvidíme, jak se nám to povede. Někteří naši hráči na svoji šanci čekají. Myslím si, že opravdovým fanouškům fotbalu udělá radost, když vidí, jak například Bucha hraje za národní mužstvo stejně, jako hrál tady za Boleslav."

Mám nepříjemný pocit, že současní hráči nehrají usilovně, a že i když po hřišti jen chodí, tak příště hrají zase v základu. Na lavičce jsou ale další adepti, kdysi stačila jedna chyba na hřišti a již seděl na lavičce, aby měl čas přemýšlet a šanci dostal další. Taková rotace mně připadla jako dobrá pobídka pro zvýšení herního zájmu?
„Musím souhlasit s tím, že někdy ani já nejsem nadšený z výkonu hráčů na hřišti, protože si myslím, že každé utkání je výkladní skříní tréninkového procesu, který hráči podstupují. Rád bych se dočkal toho, abych přišel na utkání, sednul si a bavil se předváděným fotbalem, do kterého dají hráči maximum svých dovedností i sil a pro diváka to bude krásný zážitek, ale to bude ještě chvilku trvat. Uříznout hráčům hned hlavy nebo hodnotit, jestli jsou dobří nebo špatní po dvou zápasech, je pro mě nesmysl. Jestli měli nově příchozí pro tým pozitivní přínos, zhodnotíme po podzimní části nebo alespoň po deseti kolech, kdy to bude mít nějakou vypovídající hodnotu."

Mladí hráči, kteří přišli na hostování, jsou opravdu posilami, nebylo by bylo lepší přivést jiné hráče na přestup?
„Když budu konkrétní, je tady mladý stoper Šimon Gabriel, který je na začátku své kariéry a alternativou pro stopery, které momentálně máme. Přišel Ondřej Zahustel, u kterého za půl roku vyhodnotíme, zda hostování změníme na přestup, tak jsme domluvení se Spartou. Je tady Jirka Kulhánek na hostování s opcí. Když odešel Mešanovič opakovaně do Turecka a při vědomí, že nákup útočníka je složitý, neboť to jsou nejdražší posily a všechny kluby si je hlídají, tak jsme přivedli mladého Drchala, který je sice po zranění, ale má odpovídající prvoligovou výkonnost a vyplňuje nám místo, než na ně dorostou naši mladí, například Lukáš Mašek. Dominik Janošek už tady půl roku byl a víme, co od něho můžeme čekat a pro nás je výhodné, když podobného hráče nemáme možnost koupit, aby u nás pokračoval na hostování. Tím jsme i reagovali na dlouhodobé zranění Hubínka, o němž jsme v létě nevěděli, jak rychle se vrátí na hřiště. Přišel nadějný útočník Ladislav Krobot, o kterého jsme měli zájem, bohužel nyní je zraněný, ale věříme, že svou sílu ještě ukáže a jeho přestup dotáhneme. Nejčerstvěji s námi podepsal novou smlouvu obránce Róbert Mazáň. Před dvěma lety odešel ze Slovenska do španělské Celty Vigo. V posledním roce měl nějaké zdravotní problémy a neodehrál moc utkání. Po návratu Zeleného do Slavie nám chybí levonohý obránce, který má předpoklady hrát moderní fotbal. Věřím, že si s Mazáněm pomůžeme vzájemně. My mu dáme šanci, aby restartoval svou kariéru, a věřím, že tím získáme hráče, který bude mít kvalitu na to, aby hrál českou ligu."

Jak a kdo je zodpovědný za výběr posil?
„Prakticky každý může přijít s tipem na hráče, který by nám mohl nějakým způsobem pomoci. Ale vybírá je hlavně trenér, Franta Mysliveček, já a Josef Dufek. Nejsilnější slovo po sportovní stránce má trenér a já. Rozhodující je ekonomická stránka klubu, tu schvaluje majitel a to je vždy největší bitva."

Jak hodnotíte své dosavadní dvouleté působení v FK Mladá Boleslav a jaké jsou vaše cíle pro nejbližší budoucnost?
„Mám jasnou představu o tom, kam by klub měl směřovat a dělám všechno proto, abych přesvědčil spolupracovníky kolem sebe, aby měli stejné myšlení. Chtěl bych tu vytvořit takové prostředí, aby sem mladí hráči rádi chodili i na přestup a až pak odcházeli do velkých klubů. Musíme ale zkvalitnit i práci s talenty, které tu máme. Všechny kluby mluví o tom, že dávají šanci mladým, ale u nás je to prováděno v praxi - Pech (2002), Mikulec (1999), Stránský (2003), Hönig (2000), Auer (2000), Douděra (1998), Krobot (2001), Bucha (1998), Gabriel (2001)."

 

 


FB

Sdílet na facebooku


Aktuální novinky
šipka

Doma proti Jablonci hrajeme až v pondělí  |  17. 09. 2020

Utkání 4. kola FORTUNA:LIGY FK Mladá Boleslav - FK Jablonec se hraje až v pondělí 21. z ...

šipka

Na pondělní fotbal přijďte s rouškou  |  19. 09. 2020

Na ligové utkání FK Mladá Boleslav - FK Jablonec v pondělí 21. září bude povolen vstup ...

šipka

Postup přes třetiligového protivníka  |  16. 09. 2020

Středa 16. září 2020 byla nezvykle dusná (kolem 30°C) a duel druhého kola českého pohár ...

šipka

Ve středu Boleslav vstupuje do českého poháru  |  14. 09. 2020

Utkání 2. kola českého poháru MOL Cup ročníku 2020-21 Sokol Hostouň - FK Mladá Boleslav ...


Video
šipka

FORTUNA:LIGA
PMužstvoZVRPSB
1. SK Slavia Praha 4 3 1 0 15:2 10
2. AC Sparta Praha 3 3 0 0 12:3 9
3. 1. FC Slovácko 3 2 1 0 5:2 7
4. FK Jablonec 3 2 1 0 4:1 7
5. FC Slovan Liberec 3 2 0 1 6:2 6
6. FC Fastav Zlín 3 2 0 1 7:4 6
7. SK Sigma Olomouc 3 2 0 1 4:3 6
8. FC Viktoria Plzeň 3 2 0 1 6:6 6
9. Bohemians Praha 1905 3 1 1 1 4:3 4
10. FK Pardubice 3 1 1 1 3:3 4
11. MFK Karviná 3 1 1 1 4:6 4
12. FK Teplice 4 1 0 3 5:10 3
13. FC Baník Ostrava 3 0 2 1 2:4 2
14. SFC Opava 3 0 1 2 3:6 1
15. FC Zbrojovka Brno 3 0 1 2 2:7 1
15. 1. FK Příbram 3 0 1 2 2:7 1
17. SK České Budějovice 3 0 1 2 2:10 1
18. FK Mladá Boleslav 3 0 0 3 2:9 0
Facebook FK Mladá Boleslav
Twitter FK Mladá Boleslav
Instagram FK Mladá Boleslav
Youtube FK Mladá Boleslav

Generální partner

Škoda auto

Hlavní partneři

ŠKO ENERGO Město Mladá Boleslav KOVO ADIDAS LION SPORT Kumho Tyre

Reklamní partneři

Compag Rohozec PDMONT KOVOMB

Barteroví partneři

Jaznak

Sportovní centrum mládeže

Středočeský kraj

Mediální partneři

Česká Televize Evropa 2 Radio Signál Kiss Boleslavký deník Hattrick Rádio MB Rádio Impuls