FK Mladá Boleslav
FK Mladá Boleslav
Vyhledávání

Archiv zpráv

Jawo je v Boleslavi spokojený i když tvrději trénuje

27. 02. 2023 |  

Fotbalový útočník Lamin Jawo se narodil v polovině března 1995 v hlavním gambijském městě Banjulu a své osmadvacáté narozeniny za necelé tři týdny oslaví ve středočeské Mladé Boleslavi, kam se v závěru loňského roku přestěhoval ze Zlína.


„V Mladé Boleslavi se mně líbí, samotné město není velké, působí na mě klidně, nijak rušivě. Bydlím nedaleko stadionu a když je pěkné počasí chodím na tréninky pěšky, jinak jezdím autem."
Podobně jako je spokojený s novým bydlištěm, pochvaluje si i fotbalové prostředí. „V kabině je každý pro každého tím nejlepším parťákem. Hned jak jsem přišel, pocítil jsem, že všichni jsou přátelští, baví se spolu, smějí. Někteří umí anglicky lépe, někteří hůře, osobně se snažím mluvit co nejvíce česky, je snadné si se spoluhráči porozumět. I když mezi nimi nemám vyloženě nejlepšího parťáka, často jsem s Ubongem Ekpaiem, ale tak to podobně funguje všude, oba pocházíme z Afriky a je mezi námi takové africké propojení. Jsme si blízcí, mluvíme spolu anglicky, já navíc rozumím některým africkým dialektům, kterými Ubong mluví, takže jsem si s ním možná o něco bližší, než s ostatními díky společným kořenům. On však bydlí v Praze a potkáváme se jen při trénincích a zápasech."
V Česku už žije a hraje fotbal čtyři roky a tvrdí o sobě, že už s českým jazykem problém nemá. „Když jsem působil v Jihlavě, tak z celé kabiny mluvili anglicky dva tři spoluhráči, přesto jsem s češtinou příliš nepokročil, ale ve Zlíně jsem neměl žádné takové spoluhráče a to mě donutilo naučit se česky. Od té doby na češtině pracuji a myslím, že teď dokážu česky komunikovat dobře a plynně. Na hřišti instrukcím od spoluhráčů či trenérů rozumím, podobně i mimo hřiště všemu rozumím a dokážu česky také odpovědět," tvrdí Lamin Jawo a sebevědomě dodal: „Oproti minulému roku jsem se o mnoho zlepšil a vcelku je mi jedno, jestli mluvím česky nebo anglicky."
Chápe, že místní kluby si raději vybírají hráče, kteří již v Česku působili a znají prostředí, případně rozumí jazyku, ale o sobě říká, že jej tento fakt nijak negativně nepoznamenal. „Na začátku mi dlouho trvalo, než jsem pochopil, že jsou tu jiní lidé, než na jaké jsem byl zvyklý a musel jsem se naučit jim porozumět. Nikoho nesoudím, ale většinou očekávám, že se lidé ke mně budou chovat, jako já k nim. Ovšem když přijdu z naprosto odlišného prostředí a kultury, musím se adaptovat a respektovat místní a neočekávat, že se přizpůsobí oni mně. Bylo to pro mne zpočátku náročné, ale když jsem si uvědomil, že je to ve mně, nikoliv v nich, najednou to bylo jednodušší."
Před lety si zvykal na život v jiném kulturním prostředí, na počátku letošního roku na jiné fotbalové zvyklosti a nároky. Pro trenérský štáb i klubový managment má jenom slova chvály. „Ve fotbale je to tak, že každý hráč má silné a slabé stránky. Když jsem přišel do Boleslavi, začal jsem pracovat na mých slabinách s trenéry, kteří se snaží maximálně pomoct a ukázat, jak s nedostatky. Pod jejich taktovkou se tvrdě dře. Trénuje se zde jinak, než tomu bylo v mých předchozích klubech. Změnou klubu jsem přišel do jiného systému, kde hodně záleží na intenzitě a hlavně rychlosti, což ovlivnilo můj fyzický stav. Byl jsem pár dní mimo, ale nejednalo se o zranění, šlo pouze o únavu svalstva. Trenér mě uklidnil, že se takové věci stávají, každý nový hráč si tím projde a je potřeba jít krok po kroku."
Nejen způsob a intenzita tréninkové činnosti, ale i taktické záměry v utkáních preferované v Mladé Boleslavi byly pro Lamina Jawo nové. „Na taktický styl hry se ještě musím adaptovat, protože je zcela odlišný od ostatních týmů v Česku, kde jsem působil. V Boleslavi chceme hrát vysokou nátlakovou hru po celý zápas. V klubech, kde jsem dosud působil, se hrálo defenzivněji, spíše bez balónu a čekalo se, co udělá soupeř. Tady po nás trenéři chtějí vysoko napadat, dovolit si v situacích jeden na jednoho a po zisku míče se dostat co nejrychleji v co největším počtu hráčů do zakončení. Musím proto zapracovat na pohybu, výběru místa a zlepšit defenzivní činnost. Věřím, že si na hru boleslavského týmu brzy zvyknu."
Lamin Jawo sám sebe považuje za hráče, který se umí přizpůsobit požadavkům trenéra. Nejkomfortněji se cítí jako střední útočník, ale věří si, že může být mužstvu platný na jakékoliv pozici v útočné formaci. Většinu dosavadních zápasů  v českých klubech odehrál na křídle, odkud vstřelil všechny góly. Ve zlínském dresu jich dal pět a sebekriticky uznává, že je to na forvarda málo. „Produktivita je má současná slabina a neměla by být. Na to se teď soustřeďuji a snažím se zlepšovat. S trenérem po každém utkání rozebíráme, co bylo dobře a co ne. V zápase s Hradcem jsem si mohl vést o mnoho lépe, šance a čas na vstřelení gólu jsem měl. Ve fotbale se ale může stát cokoliv, tentokrát jsem své brankové příležitosti neproměnil, příště mohu během pěti minut vstřelit dvě branky. S boleslavským týmem se chci dostat, kam až to jen půjde. V klubu přesně vědí, čeho chtějí dosáhnout, proto jsem sem přišel. Musíme teď získávat co nejvíce bodů a dostat se do top pětky."

Sedmadvacetiletý gambijský útočník Lamin Jawo po působení v nižších italských soutěžích přišel v lednu 2019 do Česka a začal v jihlavské juniorce. Za dospělý tým FC Vysočina Jihlava odehrál jeden zápas v první a osmnáct zápasů ve druhé lize. Na podzim 2019 v devíti druholigových zápasech nastřílel pět gólů, čímž si vysloužil zájem prvoligového Zlína, kam přestoupil v lednu 2020, a za který při sedmdesáti prvoligových startech nastřílel pět gólů. S koncem kalendářního roku 2022 mu vypršel dvouletý zlínský kontrakt a nový s platností do 31. prosince 2025 podepsal v FK Mladá Boleslav. V novém působišti v letošní zimní přípravě ze tří přípravných utkání odehrál ve dvou vždy jeden poločas. Ve dvou mistrovských zápasech FORTUNA:LIGY naskočil na závěrečné čtvrthodinky proti Pardubicím (v 77. minutě vystřídal Kušeje) a proti Hradci Králové (v 72. minutě vystřídal opět Kušeje).

 


FB

Sdílet na facebooku


Aktuální novinky
šipka

V sobotu odpoledne Boleslav proti Karviné  |  27. 11. 2023

Utkání 17. ligového kola FK Mladá Boleslav - MFK Karviná se hraje v sobotu 2. prosince ...

šipka

Paša dvanáctým členem klubové síně slávy  |  27. 11. 2023

Pavlín Paša Jirků byl necelé dva týdny po oslavě svých 67. narozenin uveden do síně slá ...

šipka

Severočeská vánice odvála Boleslavi všechny body  |  25. 11. 2023

V chladu za teploty vzduchu lehce nad nulou a na těžkém terénu, na který nepřetržitě pa ...

šipka

Mladoboleslavští fotbalisté v reprezentačních dresech  |  23. 11. 2023

Z mladoboleslavských fotbalistů v listopadových reprezentačních duelech dresy Česka obl ...


Video
šipka

FORTUNA:LIGA
PMužstvoZVRPSB
1. AC Sparta Praha 16 13 2 1 40:11 41
2. SK Slavia Praha 16 12 3 1 30:11 39
3. 1. FC Slovácko 16 8 4 4 20:16 28
4. SK Sigma Olomouc 16 8 3 5 26:19 27
5. FC Viktoria Plzeň 15 8 2 5 34:23 26
6. FK Mladá Boleslav 15 8 2 5 32:25 26
7. FC Baník Ostrava 16 7 3 6 22:15 24
8. FC Slovan Liberec 16 5 6 5 23:24 21
9. Bohemians Praha 1905 16 6 3 7 13:19 21
10. FK Teplice 16 5 5 6 13:15 20
11. FC Hradec Králové 16 4 5 7 17:23 17
12. FK Jablonec 16 3 7 6 15:21 16
13. MFK Karviná 16 4 1 11 18:29 13
14. FK Pardubice 16 3 4 9 12:23 13
15. FC Zlín 16 2 5 9 15:37 11
16. SK České Budějovice 16 3 1 12 15:34 10
Facebook FK Mladá Boleslav
Twitter FK Mladá Boleslav
Instagram FK Mladá Boleslav
Youtube FK Mladá Boleslav

Generální partner

Škoda auto

Prémioví partneři

Město Mladá Boleslav TIPsport

Hlavní partneři

KOVO PUMA Sportisimo KUMHO TIRE Lokotrans ŠKO ENERGO LFA Fortuna

Oficiální partneři

Rohozec Dragon ČSOB Natura POWERADE

Partneři

Seco Industries Nápojová ambulence Adent Mcard XPS network Ticketlive Mitel Agro Techfloor Compag ŘEZÁČ Stavebniny KOVOMB JOSYMA Klinika Dr. Pírka Kontejnery MB BPBP

Partneři klubové akademie

Středočeský kraj Decathlon Město Mladá Boleslav Národní sportovní agentura UK FTVS

Mediální partneři

Radio Signál Kiss Boleslavký deník Hattrick Mladá Boleslav Rádio Impuls RÁDIO MB

Oficiální dopravce fotbalistů FK Mladá Boleslav

Ariva partner