FK Mladá Boleslav
FK Mladá Boleslav
Vyhledávání

Mládež | Zprávy

Fotbal je můj život, tvrdí ředitel akademie Jiří Plíšek

08. 03. 2022 |  

V FK Mladá Boleslav působí Jiří Plíšek již půl roku a za tu dobu v rámci své pracovní náplně inicioval splnění podmínek k přiznání prestižního statutu klubové akademie při FK Mladá Boleslav. Což se na přelomu loňského a letošního roku stalo skutečností. Rozvoj je nyní v plném proudu.


Čím je pro mladoboleslavský klub i místní veřejnost významný čerstvě získaný status klubové akademie?
„Znamená to, že jsme se zařadili mezi nejvýznamnější akademie v České republice s maximální podporou FAČR, a to aktuálně jako první a zatím jediná ve Středočeském kraji. Zdůrazňuji, že v rámci licenčního manuálu máme povinnost posílit personální obsazení akademie zavedením nezbytných specializací pro zlepšení péče o mladé fotbalisty s důrazem na větší intenzitu, detailnost a profesionalitu. Jsme nyní na úrovni všech ostatních klubových akademií v ostatních českých krajích. Dosud byla Mladá Boleslav limitovaná při získávání talentovaných fotbalistů a získáním zmíněného statutu klubové akademie má nyní mimo jiné významnější postavení na tuzemském přestupovém trhu. Zároveň je potřeba zdůraznit, že potřebné personální změny jsme, za výrazné podpory akcionářů klubu, začali postupně realizovat již v loňském letním období, a to bez ohledu na to, jestli klubovou akademii získáme. Je to každopádně potvrzení správnosti naší cesty při nastavování naší dlouhodobé klubové filosofie, která pamatuje na podporu a výchovu talentované mládeže."

Je statut klubové akademie podmíněný účastí na konkrétní úrovni mládežnických soutěží a má časové omezení platnosti?
„Především je podmíněný počtem mládežnických družstev a ty se samozřejmě musí pohybovat na určité kvalitativní úrovni. Licenci sportovní akademie musíme každý rok obhajovat podobně, jako se před každým soutěžním ročníkem obhajuje licence profesionálního klubu."

Jaké parametry pro obhájení existence klubové akademie jsou nejdůležitější?
„Kromě sportovních aspektů, ke kterým patří účast družstev v odpovídající úrovni mistrovských soutěží, to je personální zabezpečení profesionálními odborníky, jakými jsou například sportovní analytik, specializovaní kondiční a brankářští trenéři, výživový specialista, fyzioterapeut a další odborné profese. V našem vnímání zde vzniká dále oddělení skautingu, máme zde pozici pro zajištění adaptace nových hráčů, oddělení pro vnitřní vzdělávání a výzkum ve spolupráci s univerzitami v zahraničí a s tím spojený koncept duální kariéry. Mezi významné projekty je potřeba počítat naši aktivní účast při rozvoji a podpoře klubů i trenérů v regionu a také navazování spolupráce s dalšími významnými sporty. Chceme být přirozeným lídrem v našem regionu a přebírat spoluzodpovědnost za rozvoj a výchovu dětí a mládeže. Mezi zásadní projekty pak patří projekt Partnerských klubů a vytváření společné platformy pro spolupráci s vybranými zahraničními akademiemi. To vše se děje mimo svazový manuál pro klubové akademie. Přejeme si být inspirativní a také chceme přispět ke kultivaci našeho prostředí."

Zmínění odborníci pracují pouze pro mladé hráče v akademii, nebo jsou k dispozici i dospělým profesionálním fotbalistům?
„Záleží na vnitřní klubové organizaci, ale primárně musí být k dispozici fotbalové akademii. Jsme si pochopitelně vědomi skutečnosti, že hráči v devatenácti letech, někteří talentovaní i dříve, při přechodu do dospělé kategorie budou zvyklí na určitý kvalitativní servis, proto bude propojení odborné péče z akademie do profesionálního týmu nezbytné. Některé odbornosti už naše dospělé áčko využívá dnes. Jde nám o to, abychom dokázali propojit sportovní a klubovou filosofii napříč celým systémem a tudíž očekáváme i od našich trenérů a specialistů, že budou společně kooperovat a transparentně komunikovat a spoludotvářet celý náš systém. Chceme být klubem postaveným na rodinné atmosféře se zdravou a pozitivní atmosférou a nezbytnou dynamikou k nezbytnému progresu."

Bude péče o fotbalové talenty v Mladé Boleslavi opravdu srovnatelná s předními tuzemskými kluby a jejich akademiemi?
„Pražské Sparta a Slavia, podobně Olomouc i Ostrava se výchově talentů věnují dlouhodobě a mají před námi náskok několika roků. Dovoluji si však prohlásit, že kvalita trenérů a sportovních specialistů, kteří už dnes pracují v FK Mladá Boleslav, je na srovnatelné úrovni se zmíněnými a zavedenými akademiemi. Zároveň tvrdím, že někteří naši odborníci mají takový přesah, že patří mezi špičku ve svém oboru. Navíc naší přidanou hodnotou bude vlastní filozofie, kterou budujeme a skládá se z mnoha dalších podpůrných projektů, jak se o hráče starat a jak převzít roli lídra zdejšího regionu, do kterého chceme investovat naši know-how, energii a podporu, což přesahuje základní status klubové akademie a její manuál. Nebojíme se dát šanci novým, mladým a talentovaným lidem, kteří prokazují vědomosti, chuť tvořit a také potřebný charakter. Důležitá je ovšem také profesní zkušenost, a proto jsme na pozici vedoucího trenéra kategorií U17 až B týmu přivedli Pavla Maluru, který bude přímo zodpovědný za detailní a precizní přípravu hráčů směrem k profesionálnímu fotbalu a schopnosti zvládnout potřebné nároky na profil moderního hráče. Zde pamatujeme i na úzkou spolupráci s realizačním týmem našeho A mužstva."

Můžete trochu více přiblížit zmíněné podpůrné projekty?
„Chceme být zajímaví pro každého nového mladého hráče a jeho rodiče, aby věděli, že spojení s Mladou Boleslaví má význam nejen z hlediska sportovního rozvoje, ale i z hlediska komplexní připravenosti pro život. Proto je pro nás důležité propojení se vzděláváním mladých hráčů. Už v této sezóně se nám podařilo zapojení několika doplňkových sportů do našeho tréninkového procesu. Spolupracujeme s oddíly atletiky, juda, taekwondo, máme vlastního profesionálního gymnastu, který se stará o komplexní pohybový rozvoj fotbalistů od těch nejmenších kategorií, na kterého navazují naši kondiční trenéři pod vedením Tomáše Pupkaye. Chceme se věnovat detailům a zároveň respektovat specifika vývoje každého jednotlivce, proto spouštíme programy Top talent, Individuální a skupinové tréninky a také Program Future hráči. Náš projekt vzdělávání propojuje vědu a výzkum, čímž přesahuje hranice Česka, neboť připravujeme spolupráci se zahraničními univerzitami v severní Americe a Anglii. Tím rodičům deklarujeme, že až se jejich kluk dostane na křižovatku, kde se bude rozhodovat, zda má na to a chce pokračovat v profesionálním sportu, nebo se vydá na jinou cestu, bude na obě volby připravený. Zrovna tento týden proběhne první společné setkání na toto téma se všemi hráči kategorií od U18 až do B-týmu. Přáli bychom si, aby se jednoho dne vraceli naši odchovanci zpět do našeho klubu a systému jako vzdělaní odborníci, a navíc se vztahem a znalostí našeho prostředí s DNA Mladé Boleslavi. Zde je totiž ukrytý potenciál pro naši klubovou a regionální budoucnost."

Pryč jsou doby, kdy se preferovala sportovní specializace od co nejútlejšího věku a nyní se ve fotbalovém klubu základní tréninkový proces zaměřuje na pohybovou všestrannost plus k tomu ještě vzdělávání?
„Zmizelo nám sportování z ulic a plácků. Děti si nehrají venku, nelezou po stromech, neběhají po parcích a lesích jako jejich rodiče a prarodiče. Pokud nejsou členy nějakého sportovního klubu či spolku, sedí u počítače a jsou součástí digitálního světa, čímž se vzdávají prostoru pro přirozený pohyb. Navíc selháním celého našeho tuzemského systému je úroveň tělesné výchovy na školách velmi špatná a počtem hodin ani pedagogickou kvalitou se nedostává dětem všeobecný tělesný rozvoj a průprava. Každý sport, a fotbal v tom není výjimkou, musí tyto nedostatky napravovat. Můžeme vidět i na našich politických stranách, že podpora sportu je nedostatečná a investice do sportování dětí, a tím zároveň do zdraví národa neodpovídají reálným potřebám."

Kde jste čerpal inspiraci pro dnešní práci, od koho jste přebíral vědomosti, kdo vám byl učitelem či příkladem?
„V mých současných aktivitách je celý můj fotbalový život, co jsem v něm prožil a viděl, co jsem budoval někde jinde, co jsem načerpal od lidí, se kterými jsem se potkal. Jsem z generace takzvaně předrevoluční, tak jsem zažil tu zmiňovanou ulici i tréninková střediska mládeže na vlastní kůži a moc dobře si pamatuji, kolik skvělých věcí tady fungovalo a bylo tak dobře nastavených, že se k nám jezdili učit fotbaloví trenéři z celého světa. Ve své tréninkové kariéře jsem prošel všechny věkové kategorie od těch nejmenších až po ligový a reprezentační fotbal. Využil jsem i možnosti, že jsem chvilku učil a poznal zákulisí školy a záludnosti učitele tělocviku. Vždycky mě hrozně zajímalo, jak by bylo možné postavit v tuzemských podmínkách klub a akademii, které by skutečně fungovaly od A do Z s jasně danou vizí ku prospěchu dětí, které dospělý svět v jejich vývoji mnohdy omezuje. Absolvoval jsem několik zahraničních stáží, zkoušel v Mladé Boleslavi navázat na práci pana Kvačka a jím založených sportovních tříd, které byly vzorem pro celé tehdejší Československo. Poznal jsem zákulisí fotbalových klubů a budování akademií v zahraničí, na Spartě i na Slavii. Každou ze zmíněných zkušeností využívám při současném budování klubové akademie v Mladé Boleslavi."

Byly ve vašem životě spojeném s fotbalem nějaké fatální okamžiky?
„Pro každého člověka je důležité rodinné prostředí. Já od malička vyrůstal vedle táty, který žil pro fotbal, vždy v místě, kde pracoval, nebo bydlel, se staral o celý fotbalový klub. Viděl jsem, že se nezajímal jen o dospělé áčko, ale o všechna družstva. V tom jsem žil, a proto tím mým prvním životním zlomem byl táta a samozřejmě maminka, která nám vytvářela potřebné zázemí doma. Táta mě vychovával k tomu, jak a proč mít rád fotbal, jaké věci jsou ve fotbale důležité a že fotbal není jenom kopání do balónu. Musí se sehnat peníze, vychovávat a hledat hráče a trenéry, vyprat dresy, posekat trávu na hřišti a nalajnovat ho. Od táty jsem od dětství čerpal poznatky, jak funguje fotbal jako celek. Táta za to, jak fotbal dělal, dostal cenu Václava Jíry za celoživotní přínos fotbalu, a tak je přirozené, že jsem v něm měl ten největší vzor."

To byl ten prvotní impuls, byly ještě nějaké další?
„Bylo jich samozřejmě víc, ale asi ten nejvážnější z nich spočíval ve vstupu do profesionálního fotbalu. Tu první šanci jsem dostal právě v Mladé Boleslavi už ve svých pětadvaceti letech a začal trénovat profesionálně. V jedenatřiceti už jsem trénoval prvoligový mančaft a následně další ligové týmy doma i v zahraničí, trénoval jsem reprezentační výběry od U16 do U19, zažil jsem několikrát atmosféru evropských pohárů včetně Ligy mistrů, mistrovství Evropy U19 a deset let jsem pracoval v největších tuzemských klubech, ve Spartě a Slavii, kde jsme vyhrávali ligové tituly. Vyzkoušel jsem si manažerské pozice na nejvyšší klubové úrovni, vedl projekty v cizině. Ochutnal jsem krásná vítězství, medaile, nominace na Trenéra roku, ale také nezdary, a to vše člověka formuje. Za důležité rozhodně považuji ochotu a mít možnost se neustále vzdělávat a potkávat se s inspirativními a lidsky i odborně zdatnými lidmi, to mě baví a nabíjí. Vše to byly skvělé zkušenosti a působení v zahraničí ohromně rozšíří člověku obzory a vnímání důležitých souvislostí."

Jsou v Mladé Boleslavi vhodné podmínky pro vybudování opravdu špičkové fotbalové akademie?
„Mladá Boleslav má jedny z nejlepších podmínek v republice. Zároveň je určitě spousta věcí ke zlepšení. Mám radost, že tady probíhají přípravy na rozšiřování technického zázemí, vybudování regenerace jenom pro akademii, zvětšení a zkvalitnění posilovny, hledáme další parametry vylepšování ubytování a vybudování dalších a dalších hřišť i prvků pro tréninkový proces. Zmiňovaný rozvoj infrastruktury se týká všech klubových areálů, ale především akademie. V tomto kontextu mi nezbývá, než ještě jednou poděkovat vedení klubu za podporu a společnou snahu vytvořit projekt a klub, na který budeme všichni hrdí a bude nás to zde všechny bavit, pak to totiž bude bavit i naše kluky a fanoušky, a o to zde také jde."

 


FB

Sdílet na facebooku

Mládež

Aktuální novinky
šipka

Elitní nadstavbu zahájí Boleslav v neděli v Plzni  |  29. 04. 2024

Utkání úvodního kola nadstavbové mistrovské skupiny FORTUNA:LIGY FC Viktoria Plzeň - FK ...

šipka

Boleslavské dvacetiletí v nejvyšší české lize  |  29. 04. 2024

Pro FK Mladá Boleslav je páté místo po základním třicetizápasovém programu ligového roč ...

šipka

Květnovou nadstavbu začneme v Plzni a skončíme na Slavii  |  28. 04. 2024

Pět utkání mistrovské nadstavbové skupiny FORTUNA:LIGY mladoboleslavští fotbalisté odeh ...

šipka

Remíza potvrdila příslušnost k elitní šestici  |  28. 04. 2024

Na jablonecké Střelnici se hrálo utkání posledního kola základní části FORTUNA:LIGY a s ...


Video
šipka

FORTUNA:LIGA
PMužstvoZVRPSB
1. AC Sparta Praha 30 24 4 2 70:26 76
2. SK Slavia Praha 30 22 6 2 62:23 72
3. FC Viktoria Plzeň 30 19 5 6 67:33 62
4. FC Baník Ostrava 30 13 6 11 48:39 45
5. FK Mladá Boleslav 30 12 8 10 50:46 44
6. 1. FC Slovácko 30 11 8 11 39:40 41
7. FC Slovan Liberec 30 10 10 10 46:46 40
8. SK Sigma Olomouc 30 10 7 13 40:45 37
9. FC Hradec Králové 30 9 10 11 32:38 37
10. FK Teplice 30 9 9 12 31:40 36
11. Bohemians Praha 1905 30 8 11 11 29:40 35
12. FK Jablonec 30 6 12 12 35:45 30
13. FK Pardubice 30 7 7 16 29:42 28
14. MFK Karviná 30 6 7 17 30:52 25
15. FC Zlín 30 5 10 15 36:61 25
16. SK České Budějovice 30 6 6 18 34:62 24
Facebook FK Mladá Boleslav
Twitter FK Mladá Boleslav
Instagram FK Mladá Boleslav
Youtube FK Mladá Boleslav

Generální partner

Škoda auto

Prémioví partneři

Město Mladá Boleslav TIPsport

Hlavní partneři

KOVO PUMA Sportisimo KUMHO TIRE Lokotrans ŠKO ENERGO LFA Fortuna

Oficiální partneři

Rohozec Dragon ČSOB Natura POWERADE

Partneři

Seco Industries Nápojová ambulence Adent Mcard XPS network Ticketlive Mitel Agro Techfloor Compag ŘEZÁČ Stavebniny JOSYMA Klinika Dr. Pírka Kontejnery MB BPBP Bondy Spa.cz

Partneři klubové akademie

Středočeský kraj Decathlon Město Mladá Boleslav Národní sportovní agentura FTVS Stipendia

Mediální partneři

Radio Signál Kiss Boleslavký deník Hattrick Mladá Boleslav Rádio Impuls RÁDIO MB

Oficiální dopravce fotbalistů FK Mladá Boleslav

Ariva partner