FK Mladá Boleslav
FK Mladá Boleslav

Archív zpráv

Prošli jsme si peklem, které nás snad posílí, věří fotbalový prezident Josef Dufek

02. 06. 2018 |  

Uplynulý soutěžní ročník 2017-18 byl mimořádně stresový pro mladoboleslavský klub i jeho příznivce. Při tom na úplném počátku, v létě 2017, se nezdálo, že se mužstvo FK Mladá Boleslav propadne téměř ke dnu ligové tabulky, neboť po pátém kole bylo na předposlední patnácté a po devatenáctém kole na čtrnácté příčce, aby teprve tři kola před koncem soutěže definitivně zažehnalo hrozbu sestupu a skončilo na devátém místě.


„Herní projev byl v předkolech Evropské ligy dobrý proti irskému Shamrock Rovers i proti albánskému Skënderbeu Korce, ale s ním jsme vypadli nešťastně na penalty a vyřazení z evropského poháru se na hráčích nečekaně hodně podepsal. V souvislosti s tím nezvládli vstup do tuzemské ligy. Proti Olomouci jsme chtěli hrát fotbal a soupeř nás porazil z brejků, se Spartou to byl zápas o jeden gól, který se nám nepovedl, stejně tak ani zápas v Karviné, kde jsme remizovali, načež jsme prohráli výrazně doma s Libercem i na Slavii a rázem jsme hráli o záchranu. Body poztrácené na začátku ligy nám scházely ve zbylém průběhu soutěžního ročníku," zavzpomínal prezident FK Mladá Boleslav Josef Dufek na necelý rok staré fotbalové události.
Na konci května 2018 při konečném účtování HET ligy brali boleslavští fotbalisté deváté místo se čtyřiatřiceti získanými body, což je smutný rekord ve čtrnáctiletém prvoligovém období FK Mladá Boleslav. „Poslední rok jsem prožíval opravdu těžce," přiznává Josef Dufek, který při každé možné příležitosti zdůrazňuje, že mladoboleslavský fotbal je jeho srdeční záležitost a tudíž mu přináší celé spektrum emocí. Plnými doušky vstřebává nadšení z vítězství a jako s neodbytnou chobotnicí se pere s následky nezdarů.
Pětadvacátý ročník české ligy skončil a zanedlouho začne šestadvacátý. Ten se bude hrát ve zcela novém formátu, neboť po třiceti odehraných kolech se šestnáctičlenná tabulka rozdělí na tři nadstavbové skupiny. Nejlepších šest týmů bude hrát o titul a samozřejmě o účast v evropských pohárech, další čtyři se střetnou v pohárovém systému play off o jedno místo v předkole Evropské ligy a šestice mužstev z konce pořadí bude hrát o udržení v první lize, přičemž jen poslední přímo klesne do druhé ligy, patnáctý se utká v dvojzápasové baráži s druhým z druhé ligy a čtrnáctý také v dvojzápasové baráži s třetím z druhé ligy. K 240 zápasům, což byla dosavadní prvoligová porce, přibude další 42 duelů.
„Liga bude nesmírně náročná a opět velmi vyrovnaná," tuší Josef Dufek. „Bude záležet na zdraví hráčů a na startu do soutěže, o tom, jak je důležitý, jsme se v uplynulém ročníku přesvědčili. Prošli jsme si celoročním peklem a ukázalo se, kteří hráči tu mohou zůstat a kteří ne. Někteří už odešli a další budou následovat. Skončí také sportovní manažer Jaroslav Bílek, který sem přišel proto, že trenér Dušan Uhrin chtěl tuto pozici obsadit. V klubu se vrátíme k původnímu schématu, to znamená, že přestupovou politiku budu mít v kompetenci já ve spolupráci s trenérem prvoligového týmu."

A jaké kádrové změny v letošním létě plánujete?
„Zvažujeme nabídky na Golgol Mebrahtua, Aleksandra Šušnjara i Lukáše Pauscheka. Do přípravy se nám vrátí z hostování Lukáš Hůlka, Stanislav Klobása, Miroslav Keresteš, Roman Polom. K talentovaným odchovancům, kteří již patří do širšího prvoligového kádru, v letošním létě přibudou úplní nováčci Dohnalík, Vejr a Provazník. Zajímáme se o Lukáše Budínského a Tomáše Wágnera z Karviné a slávistického brankáře Martina Berkovce. Pro novou sezónu musíme dát do kupy křídelní prostory. Když přivedeme dva až tři kvalitní hráče do základní sestavy, můžeme zase usilovat o takové umístění v lize, ze kterých se postupuje do Evropy."

V servisním týmu prvoligového mužstva změny nechystáte?
„Dodnes jsem nerozchodil, že od nás odešel Karel Jarolím. Pro mě je absolutní top český trenér a zaslouženě trénuje nároďák. Přeju mu to, ale radši bych ho viděl tady v Mladé Boleslavi. Jsem přesvědčený o tom, že kdyby neodešel, je u nás dodnes. K působení a odchodech pánů Kalvody, Svědíka a Uhrina se nemá cenu vracet, je to za námi. Na podzim 2017 byl herní styl mužstva špatný, chyběla koncepce, nedalo se na předváděný fotbal koukat. Opakovaně jsem se střetával s negativními reakcemi příznivců mladoboleslavského fotbalu, proč s potřebnými změnami otálíme. Nový trenér Jozef Weber na počátku letošní jarní sezóny přinesl do klubu klid a cítil jsem, že má podporu v kabině i u dalších složek klubu, tedy to, co tady v posledních týdnech svého působení neměl pan Uhrin."

Hlavní trenér Jozef Weber má tedy důvěru a bude pokračovat?
„Dělal jsem už s mnoha trenéry a Jozef Weber mi potvrdil, že nestačí jen vystudovaná odbornost, ale je potřeba, aby si trenér prošel kariérou profesionálního hráče, to znamená prvoligovou kabinou a případně zahraničním angažmá. Sice to není předpoklad dobrého trenéra, ale u pana Webera se vše kloubí. Hrál dlouhodobě nadstandardně ligu, už v Jablonci absolvoval těžké zápasy o záchranu, umí se vžít do té situace jinak, než odborník sice vystudovaný, ale bez bohaté hráčské praxe. Jozef Weber si v roli trenéra prožil také těžké situace s Bohemkou, kam přišel na poslední chvíli, sestoupil a pak následně okamžitě postoupil. V Karviné dostal prostor pro koncepční práci, kde měl velkou podporu vedení klubu a sportovního manažera pana Vlka, společně seskládali mužstvo, které pro mě bylo v ročníku 2016-17 štikou ligy. Vždycky působili na hřišti zajímavě a pospolitě. Velká síla trenéra Webera je v komunikaci. Důvěru má teď jednoznačnou, neboť splnil základní úkol, se kterým sem přišel, a tím bylo zachránit tým v lize. Dostane prostor k práci, podobně jako měl v Karviné, ale ve fotbale se stává, že mužstvo potřebuje léčbu šokem a to fakt nejde vyměnit deset hráčů."

Uplynulý ročník 2017-18 byl pro FK Mladá Boleslav druhý nejhorší v klubové prvoligové historii, jak ho vnímáte a hodnotíte vy osobně?
„Beru s pokorou, že jsme skončili devátí, i když to je naše druhé nejhorší umístění v prvoligovém období a v závěru právě skončeného ročníku jsme měli šanci posunout se až na sedmou příčku. Věřím, že nás nezdařený ročník posílí, a tím mám na mysli hráče i funkcionáře, prostě celý klub. Ale náš klub není jenom prvoligové áčko, které je pochopitelně velkým motivujícím faktorem pro mladé fotbalisty. Dlouhodobě se nám daří doplňovat áčko kluky vychovanými od nejútlejších let. Jsem spokojený, jak se s mládeží pracuje a že ve spolupráci s našimi partnery a městem postupnými kroky dobudováváme místní fotbalovou akademii. Juniorka hrála do posledního kola o titul, který z předchozího ročníku obhajovala a starší dorostenci se zachránili v celostátní lize U19, což je velmi náročná soutěž, z níž letos sestupuje přímo do nižších soutěží čtveřice družstev. Je naší povinností těm nejlepším odchovancům dát šanci v první lize, ale nemůžeme každého držet za každou cenu do konce jeho kariéry, proto odešli například Chramosta, Zahustel a Bořil."

S čím jdete do nového ročníku 2017-18?
„Liga bude opět velmi vyrovnaná se spoustou nepředvídatelných výsledků. Po každém trenérovi chci, a u pana Webera nedělám výjimku, aby fotbalem bavil lidi a aby zabudovával do týmu naše odchovance. A když přijdou zamýšlení dva až tři hráči, věřím, že bychom se mohli vrátit do boje o evropské poháry. Také doufám, že rozhodčí budou pískat stejně jako v uplynulé sezoně. Chyby jsou a budou, ale jsou to normální chyby, ne excesy. Když člověk vidí, co se občas děje v cizině, smekám klobouk před českými rozhodčími."

 


FB

Sdílet na facebooku


Aktuální novinky
šipka

Letošní podzim je jen o málo lepší, než loňský  |  12. 11. 2018

Po polovině odehraného základního programu FORTUNA:LIGY ročníku 2018-19 je Mladá Bolesl ...

šipka

Remíza Webera neuspokojila, Skuhravého ano  |  09. 11. 2018

Oba trenéři dělení bodů za nerozhodný konečný výsledek považovali za odpovídající předv ...

šipka

První podzimní bezgólová remíza nepotěšila  |  09. 11. 2018

Po rozpačitém prvním poločase teprve až po změně stran boleslavští fotbalisté přidali a ...

šipka

Boleslav hraje doma s pražskou Duklou už v pátek  |  06. 11. 2018

Utkání FK Mladá Boleslav - FK Dukla Praha se hraje v pátek 9. listopadu 2018 od 18 hodi ...


Video
šipka

První fotbalová liga
PMužstvoZVRPSB
1. SK Slavia Praha 15 12 1 2 37:11 37
2. FC Viktoria Plzeň 15 11 2 2 22:13 35
3. AC Sparta Praha 15 9 3 3 28:12 30
4. FK Jablonec 15 9 2 4 33:14 29
5. FC Baník Ostrava 15 8 3 4 21:12 27
6. FC Fastav Zlín 15 8 3 4 22:14 27
7. FC Slovan Liberec 15 6 5 4 15:13 23
8. FK Mladá Boleslav 15 5 3 7 28:30 18
9. SFC Opava 15 5 2 8 20:23 17
10. FK Teplice 15 4 4 7 17:23 16
11. Bohemians Praha 1905 15 4 4 7 16:23 16
12. SK Sigma Olomouc 15 4 3 8 16:26 15
13. 1. FK Příbram 15 4 3 8 19:37 15
14. 1. FC Slovácko 15 4 0 11 15:29 12
15. MFK Karviná 15 3 2 10 19:30 11
16. FK Dukla Praha 15 3 2 10 13:31 11
Facebook FK Mladá Boleslav
Twitter FK Mladá Boleslav
Google + FK Mladá Boleslav
Instagram FK Mladá Boleslav
Youtube FK Mladá Boleslav

Generální partner

Škoda auto

Hlavní partneři

ŠKO ENERGO Město Mladá Boleslav KOVO ADIDAS LION SPORT

Reklamní partneři

Aspera Compag Baxant Rohozec Maxitip

Barteroví partneři

Sportovní centrum mládeže

Středočeský kraj

Mediální partneři

Česká Televize Rádio Impuls Radio Signál Kiss Boleslavký deník Hattrick Sportmebavi